MV8H 330-11Y-M20-1366 Position switch
MV8H 330-11Y-M20-1366
Metal enclosure
Long life
40 mm x 76 mm x 40 mm ( basic component)
Suitable for low actuating speeds
1 Cable entry M 20 x 1.5
free of silicon
proved in power station applications
Actuator head can be repositioned in steps 4 x 90°
  • SKU
  • Manufacturer code
  • Current, Thermal test current
    6 A
  • Current, Utilisation category AC-15
    2.5 A
  • Electrical data, Max. fuse rating
    6 A gG D-fuse
  • Material, contacts, electrical
    Silver
  • Housing material
    Light-alloy diecast, paint finish
  • Standard, standards
    EN IEC 60947-5-1
  • PIM maintenance status
    Discharge "Online catalog"
  • Review, restistance to shock
    50 g / 6 ms
  • SAP, basic quantity unit
    Piece
  • SAP, EAN (European Article Number)
  • SAP, product group
    HAWA: Electromechanical switchgear
  • SAP, gross weight
    285.000 g
  • SAP, net weight
    285.000 g
  • Temperature, Ambient temperature[generated product variant]
    -30 ... +160 °C
  • Temperature, ambient temperature, maximum
    160 °C
  • Temperature, ambient temperature, minimum
    -30 °C
  • Time, Bounce duration, maximum
    1.5 ms
  • Voltage, Rated impulse withstand voltage
    4 kV
  • Web Type
    Product range
  • Actuating element
    Roller lever
  • Type of Execution, IP Protection class, General
    IP65
  • Type of design, Form, Slide
    Castor
  • Diameter, Wire cross-section, AWG
    13 AWG
  • Height, Sensor
    129.5 mm
  • Length, Sensor
    40 mm
  • Width, Sensor
    40 mm
  • Material, enclosure coating
    painted
  • Movement, actuating speed, minimum
    1 mm/min
  • Voltage, rated insulation voltage
    250 VAC
  • Voltage, Utilisation category AC-15
    230 VAC
  • Diameter, Castor
    20 mm
  • Width, Castor
    8.5 mm
  • Selection (Yes/No), Traceparts
    Yes
  • Tightening torque, actuating torque
    0.505 Nm